Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego

Edytuj profil
Typ biblioteki: 
Publiczna
Ulica, numer: 
WOJSKA POLSKIEGO 4A
Kod pocztowy: 
88-190
Miejscowość: 
BARCIN
Województwo: 
Opis przebiegu warsztatu DoMowy - Rodzinne historie o słowach 2019: 

WARSZTATY "DoMowy" W BARCIŃSKIEJ BIBLIOTECE W DWÓCH ODSŁONACH

Pierwsza odsłona "DoMowego" miała miejsce w piątkowe popołudnie, 13 września 2019 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży, gdzie odbyły się warsztaty plastyczno-językowe „DoMowy”, gościliśmy 5. rodzin. Dzieci wraz z rodzicami przyniosły do biblioteki swoje słowa, wynalazki i przekręty językowe. Na początku spotkania bibliotekarka serdecznie powitała uczestników i powiedziała: „Podczas spotkania będziemy przyglądać się słowom. Wyrazimy je rysunkiem, poszukamy ich znaczenia, a także stworzymy słownik domowy”. Następnie pani Joanna zaprosiła do zabaw „Jak ci na imię?” oraz „Wąż imion”. Obie zabawy zbliżyły uczestników do siebie i sprawiły im wiele radości. Wszyscy się poznali, a ludzki wąż wił się i syczał wśród bibliotecznych pomieszczeń. Kolejnym elementem warsztatów była praca z dziecięcymi słowotworami z książeczki Michała Rusinka „Jak przekręcać i przeklinać”. Uczestnicy wyobrażali sobie, a następnie poznali znaczenie słów „dinożarły”, „gołęsi”, „pomidorka” oraz zastanawiali się dlaczego są „schody”, a nie „wchody”? Następny pomysł na świetną zabawę to „Język pod lupą”, gdzie dzieci odkrywały, że jedno słowo, może mieć kilka znaczeń. Wykorzystaliśmy książki pani Agnieszki Frączek „Kanapka i innych wierszy kapka”, „Jedna litera, a wielka zmiana”. Po takiej rozgrzewce każda rodzina otrzymała arkusze kolorowego papieru oraz komplet liter, z których stworzyła stronę tytułową „swojego” Słownika Domowego. Wspólnie pracując, uczestnicy odkryli magię słów i ich wieloznaczność. Dzieci mówiły o „kapach”, „grubelkach” i „ukupacji”. Okazało się, że była to świetna inspiracja do powstania nowych słów na warsztacie. Połączyliśmy zabawę ze śmiechem i niekiedy zdziwieniem. Końcowym efektem „DoMowego” będą rodzinne słowniki domowe stworzone z przyniesionych do książnicy i wymyślonych w trakcie spotkania słów. Piątkowe spotkanie zakończyliśmy smacznym akcentem, czyli zjedzeniem pysznych DOMOWYCH rogalików.

Druga odsłona "DoMowego" odbyła się w trakcie BARCIŃSKIEJ NOCY BIBLIOTEK, która miała miejsce w piątek 4 października 2019 roku. Podczas wieczornego spotkania zaproszone rodziny, zaprezentowały swoje rodzinne słowniki domowe z przyniesionych do książnicy i wymyślonych w trakcie wcześniejszego spotkania słów. Okazało się, że mówienie o swoich słownikach daje dzieciom, jak i ich rodzicom, dużo radości i wywołuje salwy śmiechu. Była to świetna okazja do wspomnień oraz refleksji, a dodatkowo idealnie wpisywała się w hasło przewodnie NOCY BIBLIOTEK 2019 "ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK". Drugim punktem programu, bez którego dzieci nie wróciłyby do swoich domów, była zabawa kostkami do tworzenia słów. Oprócz waloru zabawowego, miały one walor inspirujący i stały się źródłem kreatywnych definicji.

Zarówno dzieci, jak i dorośli znaleźli podczas warsztatów "DoMowy" wspólny język i z pewnością zbliżyli się do siebie. Jakby tego było mało przyjazną, rodzinną atmosferę warsztatu, uzupełniliśmy na zakończenie DOMOWĄ drożdżówką :)

Joanna Kujawa-Drozdowska

 

Zdjęcia prac z warsztatów: 
DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA PRZEBIEGU WARSZTATU: 

 
 
 

.

Back to Top